a K-vitaminról
Többféle K-vitamin van: K1, K2 és K3. A
-K1-vitamin zöld leveles zöldségekben van jelen, a
-K2-vitamin ipari húskészítményekben és a fermentált nattóban található meg, a
-K3-vitamin a szervezetünkben termelődik, amennyiben nagy mennyiségű K1-vitamint fogyasztunk.
Mire jó és miért kell a K-vitamin
Miért fontos pótolni a K-vitaminokat?
Gyakorlatilag mindenki a hiányukban szenved. Az viszont főleg füvet legelő állatok belsőségeiben és csontvelejében, agyában, illetve a fermentált nattoban van, ezeket pedig napi rendszerességgel nem fogyasztjuk nagy mennyiségben.
-Meszesedés gátlása
Megakadályozza (és megfigyelések szerint vissza is fordítja) a szív- és érrendszeri meszesedést, ahogyan egyéb lágyszöveti és szervi (pl. vesék) meszesedést is.
-Fogazat és arcszerkezet
A K2 és D3 együtt megakadályozza és vissza is fordítja a fogkövességet, fogszuvasodást, sőt a kisebb lyukakat képes be is forrasztani (a dentin-réteget legalábbis). Kora gyermekkortól szedve biztosítja a szabályos, egészséges fogak és szép, szimmetrikus arc fejlődését.
-Csontritkulás
Megakadályozza a csontritkulást, az erős, egészséges, rugalmasabb csontszerkezet fejlődéséhez fontos.
-Alzheimer-kór
Nagy dózisú K2-vitamin egy vizsgálatban jelentősen javította Alzheimer-kóros betegek állapotát.
A K-vitamin legfontosabb feladata a véralvadás megfelelő elősegítése és az ásványi anyagok csontokba való beépülésének biztosítása. A D-vitaminnal együtt gondoskodik róla, hogy a fehérjék beépülhessenek a csontokba, és megkössék a létfontosságú ásványi anyagokat, különösen a kalciumot és a foszfort. A K-vitamin kiemelten segítheti a csontritkulás, a gyakori csonttörések megelőzését, illetve a fogszuvasodás elkerülését. Az Alzheimer-kór kockázatának csökkentésében is jelentős szerepet játszik, az erek elzáródásának megakadályozásával pedig az érelmeszesedés ellen javasolják fogyasztását.