Kérdése van? Hívjon minket! +36-30/559-5535

Blog

Bőrünk sosem felejt - avagy a mindennapi bőrápolás fontossága !

Király Ági
Bőrünk sosem felejt - avagy a mindennapi bőrápolás fontossága !

A szép bőr és a kollagén 


A bőr szervezetünk első védelmi vonala, mely születésünk pillanatában több rétegű, erős, rugalmas falként védi szervezetünket a külvilág ártalmaitól.

Élettani szerepe sokoldalú, közreműködik a légzésben (bőrlégzés) és a kiválasztásban is. Az élet szempontjából pótolhatatlan, működése szorosan összekapcsolódik a többi szerv működésével. Szerkezete mindenütt egyforma, de vastagsága egyes testtájakon jelentős eltéréseket mutat. Bőrünk járulékos részei a szaru képződmények a köröm és a szőr valamint a mirigyek faggyú-, verejték-, tej- és illatmirigy.

Bőrünk három rétegből áll: (egy kis anatómia)

 

  • A felhámból (epidermisz), az irhából (dermisz), illetve a bőr alatti kötőszövetből (bőralja, szubkutisz),amely a felhámot és az irhát kapcsolja az alattuk lévő szervekhez.
    A folyamatosan újra képződő kb. egy hét alatt megújuló felhám ruganyos, vízhatlan, kitűnő hőszigetelő és elnyűhetetlen: amennyi lekopik róla, annyi pótlódik is. A külvilág ingerei főként ezt a réteget érik, a mechanikai, vegyi és biológiai hatásokkal szemben ez védi meg a mélyebb rétegeket és a belső szerveket éppen ezért nagyon fontos a folyamatos egész életen át tartó védelme, ápolása, hidratálása. Mind külsőleg mind belsőleg- később ezekről is olvashatnak blogunkban.
  •  A hám alaprétegének festéksejtjei termelik a bőrfestéket, a pigmentet.
    A pigmenttermelés napfény hatására fokozódik, a folyamatos fényvédelemmel rengeteg később jelentkező problémát megelőzhetünk. Bőrünk színe genetikailag meghatározott, a felhám és az irha rétegeiben található festékszemcsék mennyiségétől és elhelyezkedésétől függ.
  • A felhám alatti réteg az irha.
    Vázát rugalmas és kollagén (vízben nem oldódó fehérje) kötőszöveti rostok sűrű hálózata alkotja. E rostok állapotától és víztartalmától függ a bőr üde, feszes vagy petyhüdt, ráncos külleme. Az életkor előre haladtával vagy éppen a fokozott igénybevétel (sport, extrém időjárás) miatt a kollagén pótlása is rendkívül fontos mind külsőleg mind belsőleg - később erről is olvashatnak a blogban.
    Ugyancsak az irhában találhatók a bőr néhol a felhámba is átnyúló idegvégződései, amelyek a hideg-, meleg-, tapintás-, nyomás-, fájdalom-, viszketésérzés továbbítására szolgálnak.
    A bőr felszíne felől a hámréteg sok helyen benyúlik az irhába. Ezek a mélybe nyúló, keskeny csövek a szőrtüszők. Itt termelődik a haj és a szőrszál.
    A szőrszálak néhány hónaponként kihullanak, a hajszálak élettartama négy öt év. A napi harminc-ötven hajszál elvesztése normálisnak számít, de ha ennél folyamatosan többet veszítünk érdemes étrendkiegészítőkkel, vitaminokkal segíteni a regenerálódásukat.(lásd lentebb)
    A hámréteg terméke a köröm is. A körömlemez az elszarusodott rétegeknek felel meg, amelyet a köröm tövénél levő sejtek termelnek.
  •  Bőrünk harmadik, legalsó rétege a bőralja.
    Ez a réteg egyénenként változóan több-kevesebb zsírt tartalmaz. Mivel jó hőszigetelő, fontos szerepet tölt be a szervezet hőszabályozásában.
                          A bőr védelmi feladatai

  • Mechanikai védelem
  • A felhám rétegeinek összekapcsolódó sejtjei, az irha nyúlékony, rugalmas rostrendszere és a bőralja zsírpárnái teljes mechanikai védőhatást biztosítanak a testünket folyamatosan érő külső hatásokkal szemben.
  • Hővédelem
  • A verejték elpárologtatása, a bőr ereinek szűkülése vagy tágulása (libabőr) és a bőralja zsírpárnáinak működése a bőr összehangolt kőszabályozó rendszere.
  • Fényvédelem
  • A nap ultraibolya sugarai nagy mennyiségben bőrgyulladást okozhatnak. A felhám festéksejtjei fokozott pigmenttermelésükkel a bőr barnulását és a káros sugarak kiszűrését biztosítják.

 

  • Kémiai védelem
  • Elsősorban a felhám az ami megakadályozza a különböző károsító vegyi anyagok bőrbe jutását.
  • Fertőzések elleni védelem
  • A hámsejtek több rétegén átjutó kórokozó mikrobák a bőr ereiből kilépő fehérvérsejtek és nyiroksejtek védő hatásával találják szemben magukat. A száraz, repedezett bőr fokozottan hajlamos a fertőzésekre ezér mindig nagyon ügyelni kell bőrünk épségére.
  • Kiválasztó funkció
  • Az anyagcsere során képződő bomlástermékek a verejtékkel is választódnak ki a bőrön keresztül.
  • A bőr mint érzékszerv
  • Különböző mennyiségű idegvégződések - eltérő sűrűségben - testünk egész bőrfelszínén érzékelnek hideget, meleget, fájdalmat, viszketést, érintést.

 


      Nagyon kevés olyan ember van akiknek  hibátlan a bőrük.

      Ám, de nem kell kétségbe esni ha valakinek nem tökéletes a bőre.

A szépség sok tényezőtől függ, ezeket Mindenki befolyásolhatja, tehet érte, hogy bőre minél, szebb, puhább, ragyogóbb, egészségesebb legyen, és ezzel magára vonzza Mindenki tekintetét.



Egyértelmű, hogy bőrünket nem fogjuk tudni megvédeni minden stresszes helyzettől mindennapjainkban. A környezetünk külső tulajdonságai, pl. hideg, meleg, nedvesség vagy káros anyagok - közvetlen hatással vannak bőrünk állapotára és egészségünkre is. A bőrünk állapotát meghatározó belső tényezők közé tartozik a genetikai hajlam és az öregedés folyamata is. Megfelelő folyamatos ápolással azonban biztosíthatjuk a bőrnek a szükséges erőt így segíthetjük a mindennapi védekezésben, és megőrizzük frissességét és szépségét.                       

Bárhogyan is érezzük magunkat, az meglátszik bőrünkön, visszatükrözi aktuális állapotunkat. 

               Hasznos tippek a szép bőrért.

 

  • használj a bőrtípusodnak megfelelő termékeket,(problémás, extra száraz, vízhiányos, zsíros) minden bőrtípusnak és életkornak megvan a megfelelő bőrápolási rutinja a megfelelő termékekkel, mert így lesz igazán eredményes a bőrápolás.
  • soha ne feküdj le a smink eltávolítása nélkül. Áldozz minden este néhány percet bőröd tisztítására, megéri. A gyengéd arctisztító gélnek és a bőrtisztító toniknak vagy csak a sima víznek köszönhetően a bőröd reggel frissen ragyog majd.

  • tisztítás után óvatosan szárítsd meg. Soha ne dörzsöld a törülközővel. Ez károsíthatja a bőr természetes védőrétegét.
  • Hetente egyszer gyengéden, de alaposan radírozd a bőrödet. Ennek eredményeként lágy és friss marad.
  • A bőrsejtek megújulása leginkább éjszaka történik. Segítsd a bőröd regenerálódását tápláló és hidratáló kifejezett éjszakai krémmel.
  • fényvédelem minden évszakban már fiatal korban is.
  • hidratálás kívül belül megfelelő folyadékpótlással.

Bőrünk szépségének és fiatalosságának megőrzésében egyik legfontosabb tényező az életmód. A kiegyensúlyozatlan étrend, az alkoholfogyasztás, a dohányzás és a stressz méregként hat a bőrünkre.

A legtöbb ember alábecsüli az alvás erejét. Pedig nem hiába hívják „ szépítő " alvásnak. Minden embernek más az alvás igénye, de optimális esetben a 7-8 óra minőségi alvással elérhetjük a bőr optimális regenerálódását, megtámogatva a megfelelő bőrápolókkal és étrendkiegészítőkkel.

 https://www.vitaexpress.hu/Testapolashttps://www.vitaexpress.hu/Arcapolok

 

                                                                


 KOLLAGÉN

Mostanság az egyik leggyakrabban hallott „divatos” szó a mindennapokban a KOLLAGÉN, de igaz, amit beszélnek róla: bőrünk és izületeink állapota erősen függ tőle, vagyis hiányától.

A neve egy görög szóból származik: a kólla ragasztót jelent. Ahogyan a testünk az izmok építésére használja, a kollagén a bőrünknek is rugalmasságot és feszességet ad.

Felelős a bőr, a kötőszövetek, a csontok, az inak, az ízületek és a porcok rugalmasságának és feszességének megőrzéséért.

A kor előre haladtával (25 éves kortól az évi 1% -os kollagénvesztés a minimum) és az UV-sugárzás megnövekedésével egyenes arányban csökken a szervezet saját kollagén termelése. A szervezet kollagénszintjének csökkenéséhez hozzájárul a vitaminszegény (különös tekintettel az antioxidáns hatású vitaminokra, pl. A-, C-, E-vitaminok) étkezés valamint a mozgás szegény életmód. A korai bőrmegereszkedés, valamint a haj és a köröm töredezésének megelőzése érdekében érdemes odafigyelni a kollagéndús táplálkozásra, melyben segítséget nyújthatnak számunkra a különböző étrend- és táplálékkiegészítők.


        - A kollagén étrend-kiegészítők különféle változatai közül válogathatunk pl a kollagén por (vízben vagy gyümölcslében elkeverve fogyasztandó), a kollagén ital (mely különböző ízesítésekben elérhető), valamint a kollagén kapszula és kollagén tabletta (mely egyszerűen szedhető, praktikus megoldás a kollagénpótlásra hosszú távon )

https://www.vitaexpress.hu/DAMONA-KOLLAGEN-KURKUMA-HIALURONSAV-C-VITAMINNAL-8

 

  • Feltölthetjük a bőrünket kollagénnel  vagy akár lassíthatjuk a távozását, vagy lebomlását a kollagén szempontjából egészséges étrenddel (először is a cukorbevitel csökkentésével), és a túlzott napsütés elkerülésével (fényvédők használatával egész évben).
  •  A kollagénszintet védő bőrápolók kettős hatásúak:
  • -védik a már a bőrben lévő kollagént 
  • -ösztönözhetik a bőrt kollagén termelésére

           Kollagén, a szép feszes bőr és erős csontozat, rugalmas izületek titka!

Pótlása ajánlott 30 éves kor után, túlsúllyal küzdőknek, sportolóknak illetve rendszeres testmozgást végzőknek izületeik védelme miatt.

Az egészséges, kiegyensúlyozott étrend, a megfelelő mennyiségű testmozgás, valamint a mértékletes alkoholfogyasztás, és dohányzás az elsődleges, ha a bőre megjelenésén javítani szeretne, és a bőr öregedését lassítani kívánja!

Sok sikert, szeretettel

Ági