Kérdése van? Hívjon minket! +36-30/559-5535

Blog

A Tőzegáfonya jótékony hatásai!

Király Ági
A Tőzegáfonya jótékony hatásai!

  A felfázás kezelése természetes módon avagy a TŐZEGÁFONYA jótékony hatásai!

   MIRE ÉS MIKOR JÓ A TŐZEGÁFONYA

A húgyúti fertőzéseket, hétköznapi nyelven a felfázást, baktériumok elszaporodása okozza, mégpedig 80%-ban az E.coli baktérium. Sokunk életét keseríti meg a makacsul visszatérő hólyaghurut, ezért jó tudni, hogy e kellemetlen probléma kezelésére is van természetes megoldás.

Erre később visszatérek,de előszőr beszéljünk magáról a húgyútak szerepéről a fertőzések okairól, tüneteiről.

A húgyútak szerepe a vizelet eljuttatása a vesétől a külvilágig. Ennek megfelelően a vizelet útja a szervezetben: vesék, húgyvezetékek, húgyhólyag ,húgycső. Ha a kórokozók a vizelet haladási irányával ellentétesen, vagyis a vese felé „felszálló ágban” terjednek, további súlyos megbetegedéseket, pl. vesekárosodást is okozhatnak. Ezért fontos a fertőzés megelőzése mihamarabbi kezelése.    

 

A felfázásra jellemző panaszok nemcsak a nőket, de a férfiakat is érintik, bár őket sokkal kevésbé. A férfiak húgycsöve ugyanis jóval hosszabb, mint a hölgyeké ezért a baktériumoknak hosszabb utat kell megtenni a húgyhólyagig. A tünetek hátterében leggyakrabban a húgycsövön keresztül behatoló E. coli baktérium, valamint ennek húgyhólyagban történő elszaporodása áll. Az elszaporodás oka lehet a vizelet hólyagban való pangása, amelyért felelőssé tehető a kevés folyadékbevitel, mozgásszegény életmód, valamint férfiak esetében a jellemzően idősebbeket érintő prosztata megnagyobbodás miatti vizeletürítési nehézség.

 Ám,de…  Felfázhatunk a hidegtől? 

A közhiedelemmel ellentétben önmagában a hideg vagy a vizes  ruhák, a hideg kövön, lépcsőn való üldögélés nem okoz felfázást, vagyis húgyúti fertőzéseket, gyulladásokat. Ezekért ugyanis  a húgyutakba kerülő és elszaporodó baktériumok a felelősek, nem pedig a hideg.

Azonban a hideg fokozza a felfázás esélyét:

De hogyan fokozhatja a hideg a felfázás rizikóját? Egyrészt kapcsolat van a láb felől érkező hideghatás és a hólyaghurut kialakulása köztött, másrészt annak, hogy télen gyakrabban alakul ki a felfázás, az lehet az oka, hogy a hideg, száraz levegőben a szervezet hajlamosabb a dehidrációra, ami azt egyik legnagyobb rizikófaktor e tekintetben. A hidegebb hónapokban hajlamosak vagyunk kevesebbet inni, vagyis a húgyhólyag nem tud elég "gyakran" megtelni és kiürülni, a pangó vizeletben pedig könnyebben elszaporodnak a baktériumok.

Összességében igaz tehát, hogy a felfázásra hajlamos személyeknek ősszel és télen fokozott figyelmet ajánlott fordítaniuk a folyadékfogyasztásra és a réteges, meleg öltözködésre is. 

 

 

Mint sok más betegségnél a „felfázás” esetén is fontos tudni, hogy vannak olyan tényezők, amik szerepet játszanak a kialakulásban, és vannak olyan rizikó faktorok amelyek hajlamosítanak rá. Az előbbiek tehát sokkal nagyobb eséllyel megbetegítik az embert, az utóbbiak viszont csak az esélyt növelik, így fontos számításba venni őket a mindennapok során, de közvetlenül miattuk nem leszünk betegek.

Mi okozza a húgyúti fertőzéseket legtöbbször…

Az,hogy a felfázás hogyan jön létre, függ az életkortól, a felfázásra való hajlamosságtól, sőt a szexuális életünktől is.

    Nézzünk néhány konkrét példát:

  • A széklettel a bőrre kerülő baktériumok leggyakrabban az E. coli, amik a hölgyek testfelépítése miatt a (húgycsőnyílás és végbélnyílás közelsége) viszonylag rövid úton eljuthatnak a húgycsőbe, onnan pedig tovább, a hólyag irányába. Emiatt rendkívül fontos, hogy a WC papírt mindig elölről hátrafelé használjuk, így a veszélyt okozó bacik bejutását lecsökkenthetjük.
  • Hiányos higiénia a szexuális együttlét során: A baj elkerülésének legegyszerűbb módja a húgycső és hüvelynyílás bemenetének tisztántartása a szexuális együttlétek előtt és után. Emellett ajánlott közvetlenül aktus után elmenni mosdóba mert ez segít a húgycsőbe jutott baktériumoktól még időben megszabadulni. 

  • Az intim testtájak nem megfelelő higiéniája: a rendszeres, minimum napi szintű tisztálkodás már csak a fent említett székletmaradványok minél hatékonyabb eltüntetéséhez is elengedhetetlen. Ezen túlmenően,nem szabad félvállról venni, az alapos kézmosást a mellékhelyiség felkeresése előtt és utána is. Vagy pl,mindig legyen nálunk a táskában egy csomag nedves törlőkendő amivel tisztán tarthatjuk magunkat bárhol útközben.
  • A mikrobák nem csak természetes úton juthatnak be a húgyutakba, bevihető az olyan orvosi kezelések és vizsgálatok során is, mint a húgyúti katéterezés, vagy a hólyagtükrözés

Mi növelheti a húgyúti fertőzések esélyét?

  • Ha nem iszunk eleget. Ha kevés folyadék jut be a szervezetbe, akkor ritkább a vizelet ürítése, vagyis a húgyhólyagban tovább a vizelet. Így sokkal nagyobb esélye van a baktériumoknak arra, hogy elszaporodjanak. Ennek érdekében napi minimum 1,5-2 liter folyadékot kell fogyasztani.
  • A vizelet visszatartása.  A mindennapi rohanó eletmód miatt (sietünk az  iskolába, a munkába, a gyermekünkért oviba, suliba, vásárolin vagy egyszerűen munka után haza)  az olyan alapvető dolgokat hanyagoljuk el, mint a vizeletürítés. Ez nem csak kényelmetlen, de veszélyes is, mert amikor a hólyag szinte teljesen megtelik, az azt segíti elő, hogy elszaporodjanak a betegséget kiváltó kórokozók.                                              
  • Fürdés zuhanyzás helyett. Nem baj, ha valaki inkább a fürdőkádban lazulást kedveli mint a gyors zuhanyt, de jobb, ha gyakrabban választjuk az utóbbit. Fürdés közben ugyanis sokkal könnyebben bejuthatnak a baktériumok a húgyutakba.

 

 

 

 

 

  • A hideghatás. Nos, itt jön képbe újra, amiről az elején már szó volt,A hidegnek ugyanis érösszehúzó hatása van, ami azt jelenti, hogy amikor leülsz arra a bizonyos hideg kőre, padra, akkor a hideggel érintkező testfelszín környékén szűkebbé válnak az erek, így kevesebb vér áramlik át rajtuk, tehát romlik a terület vérellátása. Feltételezhetően ilyenkor a szervezetünk ellenálló képessége is gyengül (ne feledjük, hogy bőrünk az immunrendszer első védelmi vonala), ami kedvez a különféle kórokozók szaporodásának.
  • A cukorbetegég például kifejezett rizikót jelent a fertőzéses betegségekre,többek között a húgyutak fertőzésére is.

Sokan gondolják, hogy a felfázás csak télen fordul elő.. Erről sajnos szó sincs, nyáron is simán fel lehet fázni. Aki hajlamos rá, annak már az is elég ahhoz, hogy felfázzon, ha törölközés nélkül, vizes fürdőruhában álldogál a nyári szellőben, tovább a kelleténél.

A szakemberek tapasztalata szerint minden harmadik nő legalább egyszer megküzd a betegséggel, minden ötödik pedig évente több alkalommal is felfázik, tudni kell azonban, hogy ez sem csak a nők betegsége, a férfiaknál ugyanúgy kialakulhat még ha ritkábban is.

 Mit tehetünk a megelőzésért?

  • Az élő vizek meglehetősen sok kórokozót tartalmaznak, de a medencék rendszeresen fertőtlenített, klóros vizéből sem lehet teljes mértékben száműzni őket. Legjobb elkerülni a természetes vizek sekély részeit, itt ugyanis különösen nagy lehet a kórokozók koncentrációja, főleg akkor, ha sokan fürdőznek egyszerre.
  • Egy népi bölcsesség szerint csökkenthet a felfázás kialakulásának esélye, ha azokban a hónapokban, amelyek nevében szerepel az  R nem ülünk le a földre a szabadban. Május és augusztus között tehát kisebb a rizikó, azonban aki tudja magáról, hogy érzékenyebb inkább ebben az időszakban is legyen óvatos!
  • Kerülni kell a direkt hideghatást, még hőségben se ússzunk vagy fürödjünk túlzottan hideg vízben!
  • Nem árt az óvatosság a légkondival is: fokozatosan kell lehűteni a helységet, elkerülve ezzel a nagy hőingadozást! Ez nemcsak a felfázás elkerülése miatt fontos, amúgy sem tesz jót a szervezetnek.
  • Nem csak a hideg hónapokban kell ügyelni arra, hogy a derék védve legyen, hiszen a felfázás minden évszakban előfordulhat.
  • Fürdés, zuhanyzás és úszás után alaposan meg kell törölközni és a vizes fürdőruhától minél hamarabb meg kell szabadulni.
  • A műszálas fehérnemű, és a túl szoros ruhadarabok is kerülendők.
  • Folyadékpótlás hidegben, melegben, hogy a híg vizelet kevés tápanyagot biztosítson a hólyagban rejtőzködő kórokozóknak.
  • Ha pisilni kell, ne tartsuk vissza túl sokáig!
  • Próbáljuk meg korlátozni az alkohol és a kávé fogyasztását, amelyek irritálják a húgyhólyag nyálkahártyáját ezáltal gyulladást idézhetnek elő.

 A felfázás tünetei!

A felfázás tünetei nőknél és férfiaknál hasonlóak. „Sima felfázás”, azaz alsó húgyúti fertőzés esetén a felfázás tünetei a hölgyeknél,

- gyakori vizelési inger, vagy gyakori vizelés,

- a vizelés során jelentkező égő érzés, vagy erős, szúrós fájdalom.

- gyakori a zavaros, homályos vizelet,

- a véres vizelet, vagy a vizelet bűzös szaga is.

A súlyosabb felfázás tünetei közé tartoznak a korábban felsorolt felfázás tünetek, illetve az ezek mellé járó alhasi fájdalom, hőemelkedés vagy láz is. Ilyenkor már biztosan orvoshoz kell fordulni, nem elég az étrendkiegészítők, gyógynövények használata önmagában.

Gyermekeknél és időskorúak esetén a felfázás tünetei gyakran nem egyértelműek, összetéveszthetők más betegségek jeleivel.

Újszülötteknél és a kisebb gyermekeknél fontos az étvágytalanság, ingerlékenység és a sírás megfigyelése is.

 

Náluk minden esetben érdemes az orvost felkeresni.

Várrandósság alatt különösen figyeljünk oda a felfázás tüneteire, mert ilyenkor a vese megfertőződésének fokozódik a kockázata!

A felfázás tünetei az uraknál azonosak a nőknél jelentkező problémákkal, azzal a különbséggel, hogy a hosszabb húgyvezetéknek köszönhetően kisebb a felfázás esélye. A felfázás férfiaknál gyakrabban okoz azonban prosztatagyulladást, éppen ezért ugyanolyan fontos a felfázás tüneteire való odafigyelés náluk is

És akkor térjünk rá a felfázás otthoni kezelésére, megelőzésére.

Ha a gyulladás még korai stádiumban van, hatásos lehet a kezelés még több folyadékbevitellel mellyel átmossuk a húgyútakat, húgyhólyagot segítve ezzel a fertőző baktériumok kiürülését. Igyon tiszta vizet, gyógyteákat, pl. vesetisztító keveréket. A férfiak prosztata megnagyobbodásánál ajánlott a kisvirágú füzike fogyasztása. 

Enyhe húgyúti gyulladás leküzdésében, fontos szerepet játszik az étrendben, valamint hatásos a prevencióban is, melyeket számos klinikai vizsgálat is alátámaszt ez a gyógynövény a

                                 TŐZEGÁFONYA

Ismerjük meg kicsit közelebbről a vörös színű, ízletes, bogyós gyümölcsöt!

Az áfonya használata régi múltra tekint vissza a hagyományos gyógyászatban, és úgy vélik számos állapot és betegség kezelésére alkalmas.

Már az amerikai őslakosok is alkalmazták az emésztőrendszer egészségének megtartására, a húgyúti fertőzések és a vérzések kezelésére. A tőzegáfonya emellett alapvető élelmiszer volt, és gyakran a spirituális szertartások részeként használták. Élénk színe miatt a ruhák festésére is kiváló.

Az népi gyógyászatban az áfonyát a gyulladások és a hasmenés enyhítésére, illetve a máj erősítésére fogyasztják. Természetes vízhajtóként  méregtelenítésre is tökéletes gyümölcs.

 A tőzegáfonya az áfonya távoli rokona.

A TŐZEGÁFONYA (valójában és helyesen észak-amerikai nagytermésű áfonya) a számunkra jól ismert kékes-lilás színű áfonya távoli rokona.Hazánkban kevésbé elterjedt, de Észak-Amerikában az egyik legismertebb gyümölcs.

Itthon a leggyakrabban szárított formában találkozhatunk vele, de az egészségünkre gyakorolt pozitív hatásait étrend-kiegészítőként is kihasználhatjuk.Pirosbogyós, édes-savanykás, C-vitaminban gazdag gyümölcs.

Külső megjelenését illetően egy alacsony, 5-10 centiméternyi, védett örökzöld törpecserje.

A jól ismert bogyós gyümölcsök (így az eper, a málna, az áfonya és társaik) igazi szuperételek, tápanyagokban rendkívül gazdagok, és nagyon jó hatással vannak a szervezetünkre. A tőzegáfonya sem maradhat ki ebből a listából: különösen gazdag C-, E- és K-vitaminokban, mangánban és rézben, és a rosttartalma is kiemelkedő. Emellett pedig több olyan különleges tápanyagot találhatunk benne, melyeknek többek között antioxidáns és  gyulladáscsökkentő hatásaik vannak .                                                     .

A tőzegáfonya 6 legkiemelkedőbb gyógyhatása.

1. A húgyúti fertőzések megelőzése

A tőzegáfonyát legfőképpen arról ismerhetjük, hogy gyógyszerek szedése nélkül képes a húgyúti fertőzéseket kezelni illetve megelőzni.

A tőzegáfonya jótékony hatását a gyümölcsében annak is a héjában található speciális vegyületeknek köszönheti, amelyek megakadályozzák a a baktériumok húgyhólyaghoz vagy húgyutakhoz tapadását.  

2. Gyulladáscsökkentő hatás

A gyulladások számos krónikus betegség szívbetegségek gyökerei. Szerencsére az olyan gyulladáscsökkentő élelmiszerek, mint az áfonya, gazdag antioxidáns-tartalmuknak köszönhetően természetes módon segíthetnek leküzdeni a gyulladásokat.

3. Segíthet megelőzni a rákos megbetegedéseket

Erős gyulladáscsökkentő és antioxidáns révén a tőzegáfonya segíthet csökkenteni a leggyakoribb rákos megbetegedések kockázatát. Ezért tartják rákellenes gyümölcsnek.

4. Fokozza az immunrendszer működését

A tőzegáfonya talán egyik legnagyobb előnye, hogy képes megvédeni a szervezetet a káros baktériumok felhalmozódásától. Ez lehetővé teszi, hogy az egészséges, immunerősítő baktériumok jól fejlődjenek, és erőteljes védelmet építsenek ki a fertőzésekkel és betegségekkel szemben.

Mindemellett az áfonya gazdag a C-vitaminban is. A C-vitamin felpörgetheti az immunrendszert, sőt, tanulmányok szerint csökkentheti betegségek tüneteit és lerövidítheti azok időtartamát.

5. Jótékonyan hat az emésztőrendszerre

A tőzegáfonyának hasfogó, tisztító, méregtelenítő és vizelethajtó hatása is van. Segít a szervezetnek a méreganyagok felhalmozódásának elkerülésében és azok eltávolításában, valamint a puffadás és vízvisszatartás enyhítésében.

6. Csökkenti a szívbetegségek kockázatát

Tanulmányok szerint az áfonya beillesztése az étrendbe számos előnnyel járhat a szív egészségét illetően, mivel képes csökkenteni a gyulladásokat és a vérnyomást.

Összefoglalva :

Ma már kutatások támasztják alá, hogy a TŐZEGÁFONYA  rendkívül jótékony hatást fejt ki a húgyúti rendszer fertőzéseinek kiküszöbölésében. Vizsgálatok bizonyítják, hogy napi fogyasztása gyümölcslé vagy kapszula formájában egyaránt lényege­sen csökkenti az ilyen jellegű fertőzések kiújulását. A tőzegáfonya ezenkívül nagyban csökkenti a húgyúti fertőzések lefolyásának időtartamát: kevesebb fájdalommal jár, csökken az égető érzés, a viszketés és az egyéb tünetek is. Persze súlyos esetekben nem helyettesíti az antibiotikumos kezelést, csupán kiegészíti azt.

Képes arra is, hogy szagtalanítsa a vizeletet, ami által ajánlatos mindazok számára, akik inkontinenciában szenvednek. 

A makacs, krónikus vagy gyakran visszatérő húgyúti fertőzések esetén mindenképpen orvosi vizsgálatra és antibiotikumok szedésére van szükség! 

Az étrend-kiegészítők nem helyettesíthetik a gyógyszeres kezelést.

Itt kell pár szót ejtenék a húgyúti fertőzések kezelésében illetve megelőzésében fontos szerepet játszó és a tőzegáfonya étrendkiegészítőkben pluszban alkalmazott másik természetes hatóanyagról a d-mannóz-ról.

Mi is az a mannóz?      

mannóz a cukormolekulák közé tartozik, felépítése a glükózéhoz hasonló.

Neve a bibliai manna szóból ered. Természetes formában számos gyümölcsben és zöldségben megtalálható: a legjobb természetes mannóz forrás a vörösáfonya, ez az értékes hatóanyag megtalálható továbbá az almában, a narancsban, az őszibarackban, káposztában és a paradicsomban is. A természetes forrásokból való kivont kissé megváltozott szerkezetű formáját d-mannóznak nevezzük. 

A mannóz megakadályozza a baktériumok húgyutakon való megtapadását és elszaporodását, ezáltal segítséget nyújthat a fertőzések megelőzésében és kezelésében. A vizelettel együtt távozik, csupán kis mennyiségben szívódik fel szervezetünkben. Előnye, hogy nem pusztítja el a hasznos baktériumokat.

A mannóz megakadályozza, hogy a baktériumok megtapadjanak és elszaporodjanak a húgyutakon, így segítségével megelőzhetők és kezelhetők a húgyúti fertőzések. Mivel a mannóz a vizelettel távozik, így segítségével a húgyutakon levő baktériumoktól is megszabadulhatunk. 

A D-mannóz előnyei:

  • Természetben is előfordul.
  • Nem írtja ki a hasznos baktériumokat.
  • Nem avatkozik bele a szervezet normális működésébe.
  • Nem befolyásolja a vércukor szabályozást.
  • Kisgyerekek is szedhetik.
  • Hypoallergén.
  • Élesztőmentes.
  • Hosszan tartó alkalmazása is biztonságos.

https://www.vitaexpress.hu/Damona-Tozegafonya-D-mannoz-Max-tabletta-30x

 

Remélem ezzel a kis összefoglalóval tudtam néhány hasznos információval és tanáccsal szolgálni.

Szeretettel : Ági